Hamilelere Özel Pilates

  Hamilelere Özel Pilates


  Gebelik rehabilitasyonunda ve hamileliğin rahat geçmesi amacıyla özel olarak modifiye edilmiş pilates hareketleri etkili bir şekilde kullanılabilmektedir.

  HAMİLE PİLATESİ NEDİR?

  Hemen hemen her anne adayı hamileliği ve doğumu sırasında bir şeylerin ters gitmesinden endişe duyar.
  Annenin duyduğu korku ve gerilim doğumu olumsuz yönde etkiler.
  Korku duyan anne gerilir ve kasılmaları artar ve bu da ağrılarının artmasına neden olur.
  Korku → Gerilim (kasılma) → Ağrı
  Bunu nasıl engelleyeceğini düşünen uzmanlar, hamilelerin eğitilmesi konusunda ve doğum öncesi egzersizlerin faydaları konusunda aynı görüştedirler.Pre-natal eğitimin ( Doğum öncesi eğitim)olumlu etkisi 20. yüzyıl başlarından itibaren pek çok jinekolog tarafından açıklanmış ve bu konuya yönelik çalışmalar sürdürülmüştür.Böylece eğitilmiş doğum kavramı oluşmuştur.
  Doğum konusunda bilinçlendirilmiş anne eğitilmiştir.
  Korkusuz, gevşemiş ve kolay doğum yapar.
  Hamile pilatesinde hedefler:
  Hamilelik süresince annenin bedensel uygunluğunu korumak
  Annenin performansını artırarak doğum sırasında oluşabilecek ağrı, gerilim ve korkuyu azaltmaya çalışmak
  Doğum sonrası en kısa sürede normale dönüşü sağlamak
  Düzgün postürü sağlayarak sırt ağrısı, bel ağrısı ve yorgunluk semptomlarını minimuma indirmek
  Doğum sırasında gerekli olan solunum ve gevşemeyi anneye öğretmek
  Karın kasların elastikiyet ve kuvvetini devam ettirip doğum sırasında iyi çalışmasını sağlamak
  Bacak ve kalçayı kilo artımına karşı korumak
  Ruhsal olarak anneyi doğuma hazırlamak
  Skolyoz, ilerlemiş omurga eğrilikleri, fıtık, kas problemleri, doğuştan kalça çıkığı gibi rahatsızlıkları olan gebelerin , hamilelik süreçlerinde ve sonrasında vücutlarında hissettikleri şikayetleri artabilir. Pilates egzersizleri düzenli olarak yapıldığında iskelet ve kas sisteminde büyük değişiklikler sağlar, anne adaylarının rahatsızlıklarından dolayı hissettikleri ağrıların azalmasına yardımcı olur. Aslında bu tip problemleri olan kişiler, hamilelik öncesi pilates egzersizlerine başlayıp vücutlarını hamilelik süresince yaşayacakları fiziksel değişime hazırlamaları gerekir.
  Pilates, hamileler için çok güvenli bir egzersizdir. Tüm vücudu dengeli bir şekilde çalıştırırken, gebelik boyunca annenin değişen anatomisine göre egzersiz modifikasyonları içerir.
  Kısacası pilates, konusunda uzman bir eğitmenle yapıldığında gebelik sırası ve sonrasında yapacağınız en güvenli ve vücudunuz için yararlı bir egzersizdir
  Hamile pilatesinin etkileri:
  Fiziksel etkiler
  › Kalp ve damar uyumunu artırmak
  › Kas kuvvetinin devamını sağlamak
  › Ağırlık kontrolü
  � Psikolojik etkiler
  › Gevşeme
  › Güven
  Hamilelik sırasında kadınların pilates yapmak için birçok nedeni var. Pilates metodu bedensel bir aktivite olmasının yanı sıra zihinsel olarak da rahatlama ve farkındalığa varma olarak kabul ediliyor. Fiziksel olarak bakıldığında hamilelik döneminde salgılanan relaxin hormonu özellikle eklemlerde olmak üzere kaslarda da gevşemelere yol açıyor. Bu dönemde yapılan egzersizler gevşemeye başlayan kasların daha diri kalmasını bu sayede de bele ve eklemlere binen yükün daha aza indirgenmesini sağlıyor. Özellikle pilates medotlarından biri olan izolasyonun kullanılmasıyla hamileler kaslarını daha iyi kontrol edebiliyor. Bu da otururken, kalkarken veya oturur durumda pozisyon değiştirirken daha rahat ve risksiz hareket etmelerini sağlıyor . Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde anne karnı büyüdüğü için belin maruz kalacağı baskı da artıyor. İşte, bu dönemde yapılan pilates egzersizleri ile omurgayı sabitleyen, dik durmasını sağlayan ve beli stabilize eden vücudun en önemli denge kaslarından birkaçı kuvvetlendirilerek anne adayının daha ağrısız bir hamilelik dönemi yaşamalarını sağlıyor .
  Fizyoterapist gözetiminde hamilelik öncesinde, hamilelik sırasında ve hamilelik sonrasında size uygun egzersizlerle kolay doğum yaparken en kısa sürede toparlanabilirsiniz.
  Hamile pilatesine başlamadan önce doktorunuzdan pilates yapmanızda bir sakınca olmadığına dair onay almanız gerekmektedir. Herhangi bir sağlık problemi ve düşük riski yoksa sağlıklı bir hamilelikte pilatese başlamak için en uygun zaman 12. haftanın sonudur. Ancak bazı hamilelerde bulantı problemleri nedeniyle 16. haftanın sonunda da başlanabilir. Pre-natal eğitim mümkün olduğunca erken başlamalıdır. Her hamile tek tek düşünülüp uygun egzersizler verilmelidir
  Hamile pilatesinde yoğun solunum egzersizleri ve gevşeme egzersizleri yapılır. Böylece kişinin doğuma hazırlanmış ve gevşemeyi öğrenmiş olması sağlanır.
  Doğum sonrası kısa sürede toparlanmak için yine pilates egzersizlerinden faydalanmak mümkündür. Doğum sonrası egzersizler post-natal egzersizler olarak adlandırılır.
  Post-natal egzersizler( Doğum sonrası egzersizleri):
  Doğum sonrası toparlanma
  Kilo kaybı
  Sıkılaşma
  Emzirme döneminin rahat geçirilmesini sağlar.
  Lohusalık depresyonunu engellemede çok fazla işe yarar. Anne bebeğin uyumunun kurulmasında, annenin fiziksel olarak rahatlamasında etkilidir.

   

   

  alıntı
Logo_footer  
     © 2016 Tüm Hakları Saklıdır

webmastercumaliyakar